Wychowanie przez czytanie.
W bieżącym roku szkolnym klasa 6b bierze udział w ogólnopolskim programie
WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE, którego organizatorem jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Celem programu jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.
Na zajęciach z wychowawcą uczniowie zapoznają się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań uznanych polskich autorów ze zbioru Gorzka czekolada. Dotychczas podczas lektury opowiadania Pawła Beręsewicza „System” oraz Katarzyny Terechowicz „Kacper” omawialiśmy istotę życzliwości i odwagi oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w życiu.
Podczas zdalnych zajęć udało się nam przeczytać opowiadanie Katarzyny Terechowicz
pt. „Burza” i zgłębić wartość warunkową, która ma swoje ograniczenia – wolność. Na zajęciach ocenialiśmy postawę głównego bohatera Piotrka. Ustaliliśmy wspólną definicję wolności jako prawa decydowania zgodnie z własną wolą. Opowiadanie uświadomiło nam, że żyjąc w społeczeństwie i na wspólnej planecie nie mamy prawa do robienia wszystkiego, na co tylko przyjdzie nam ochota. Nie można realizować własnej wolności kosztem innych - nie wolno nam ich krzywdzić ani łamać ich prawa do wolności, musimy uwzględniać także ich dobro, preferencje i interesy. Fundamentem wolności jest szacunek. Poniżej wizja wolności w wykonaniu uczniów 6b.