APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ – SZCZEROŚĆ
"SZCZERY ZNACZY PRAWDZIWY!"
Na przełomie marca i kwietnia - w ramach innowacji pt.: „Wspieranie rozwoju uczniów z wykorzystaniem Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej w edukacji wczesnoszkolnej” - realizowanej w klasie 3b przez wychowawczynię p. Paulinę Wardęcką – rozmawialiśmy i kształtowaliśmy postawę SZCZEROŚCI jako antidotum przeciw depresji i poczuciu izolacji.
Z najnowszych badań dotyczących inteligencji emocjonalnej wynika, że kiedy ludzie rozumieją swoje uczucia i potrafią o nich mówić, mają lepsze relacje z przyjaciółmi i rodziną.
W czasie zajęć dzieci wysłuchały opowiadań na podstawię, których dyskutowaliśmy o sposobach zachowania w różnych sytuacjach społecznych. Dzieci poznały także bajkę o pt.: „TRZY SITA”, na której podstawie w grupach – przygotowały inscenizację. W kolejnej części zajęć – także w zespołach – zadaniem uczniów było narysowanie „Wyspy Kłamstw” i „Wyspy Szczerości”. Uczniowie mieli szansę uzmysłowić sobie, że SZCZEROŚĆ jest w naszym życiu takim cudownym instrumentem, który pozwala wyrazić siebie, swoje uczucia i pragnienia, a co więcej dać sygnał gotowości na kontakt z innymi. Dzięki niej otwieramy serce, możemy dawać, a także brać lub odrzucać to, co oferuje nam świat, a przede wszystkim najbliżsi nam ludzie. Jest jak dobrze ustawiony okular, przez który widzimy rzeczy takimi, jakimi są.
Szczery znaczy prawdziwy. Wydaje się, że szczerość i prawda to terminy bliskoznaczne, spojone ze sobą i wynikające jeden z drugiego. Jednak często bywa tak, że szczerość nie zasadza się na prawdzie, tylko na tym, co my subiektywnie za tę prawdę uważamy. Dlatego naprawdę szczerym może być tylko człowiek, który prawdę, prawdomówność i uczciwość ma głęboko uwewnętrznione. Nie kłamie, bo prawda jest dla niego wartością i tak ma ukształtowane wnętrze. opartej o dobro, prawdę i pożyteczność.